Merhaba arkadaşlar. Bu hafta yeni bir işyerine başladım. Baskı sektörüyle ilgili hızlı ve rijit makinelerin bakımıyla ilgili. 2.Günümde fabrika doktoru bana ilkyardım eğitimi vereceğini odasına gitmem için işyerimizden Kevser arkadaşımı bana göndermiş. Tabiki bana bunları söyledikten sonra revir'in yolunu tuttum. Sağlık konusunda daha doğrusu doktor vs konusunda çabuk panik olan ve elim ayağım buz kesip bembeyaz olan birisiyim. Sağlık konularında çok sakin kalamam. Neyse Revir'e gittim. Doktor'bey bana daha önce ilk yardım eğitimi alıp almadığımı ve hatırlayıp hatırlamadığımı sordu. Bende aldığımı ve hatırlamadığımı söyledim. O an başladı benim için belkide hayatımda hiç unutmayacağım bir türden bir ilkyardım eğitimi. Doktorumuz öncelikle başlamadan önce bana basit düşün ve hızlı olmaya çalış dedi. Bir seneryo ile başladı.- Dağ'da karlı bir günde gezmek için arkadaşın ile çıktın. Bayada yüksekteniz. Arkadaşın ile o başka yerin fotoğrafını sende başka yerin fotoğrafını çekmek için ayrıldınız ve 1-2 dakika sonra aynı yerde buluşmak için sözleştiniz ve ayrıldınız.


Hikayenin böyle başlaması beni heyecanlandırdı. Ayrıca karlı havada yükseklere çıkmayı ve gezmeyi severim. Neyse hocam devam edin.


- Çıktın geldin ve baktın karşıda buzdan kardan yerden tutunan bir çift el. Uçurumdan aşağıya düşecek ve sen onu gördün o anda ne yaparsın bana onu söyle dedi. 


Allahım dedim bu nasıl eğitim ben birşey bilmiyorum ne yaparım ki düşündüm ve hemen.


+ Panik yaparım hocam dedim.


Doktorumuzun bunun üzerine güzel bir iki sözü oldu. Bak ne güzel paniği tanıyorsun. E seni sıkıntıya sokacağınıda biliyorsun. İşte onun geleceğini düşündüğünde senin ona yapacağı kötülüğü bekleme. Şöyle söyle içinden " Bi dakika ya sen paniksin ben seni biliyorum sen beni sıkıntıya sokacaksın" diyerek paniği yenmeye çalış dedi. Panik aslında bir korku biçimiymiş. İnsan ne yapacağını bilemediği için korkar ve panik yapar. Bu yüzden artık ne yapacağını bileceksin ve panik yapmana gerek kalmayacak diye söyledi.


+ Tamam hocam , ozaman iki eli gördüğümde o an düşünmem heralde koşar çekmeye çalışırım dedim. 


- Evet öyle yapman lazım. AFAD'ı Jandarmayı beklerim diyen mallar var. Kardeşim AFAD'ın Jandarmanın her kimin olursa olsun daha sen ararken adam gitti neyi arıyorsun. İşte böyle diyen insanalrda var yok "helikopter gelecek" diyor. Hey Allahım ya. 


Gördüğünüz gibi arkadaşı dağda uçurumda asılı kalsa ölsün diye AFAD'ı arayacak arkadaşlar var :). Neyse İLKYARDIM kısmına geleyim.


Yakın akrabanız ile bir kampa gittiniz ve çadırda yakın akrabanız ile otururken hava almak için dışarı çıktınız sonra çadırın içine geldiniz ve akrabanız yerde yatıyor. Bu durumda ilk yapılacak şey şiddetli bir şekilde bağırmak " Heey ne oluyor " veya  "HEAOSAD" amaç şiddetli bir şekilde bize bir hareket yapacak bir ses çıkartmak. Bize karşılık vermedimi hızlıca yanına gitmek ve tekrar ses vermek. Yine hareket veya cevap yok ise omuzlarından tutup az bir şekilde sarsmak. Eğer bu duruma kadar bir ses vermedi hareket dahi yapmadıysa akrabanız Koma 'da demektir. Bu zaman zarfında hemen yere yan olarak kişiyi uzatın. Çünkü koma halinde insan vücudunu kontrol edemez ve koma halinde gelecek kusma eğer hasta sırt üstü ise nefes borusuna kaçarak akrabanızı öldürecektir. Ancak daha kötü bir durumda olma ihtimali olduğu için halen ne durumda olduğunu öğrenmek için yapılması gereken bir iki şey daha var. Nefes alıp almadığını kontrol etmek. Kulağımız ile dinleyerek gözlerimiz ile karnının aşağı yukarı inip inmediğini kontrol etmek. Eğer nefes alıyor ise çok fazla panik yapmadan akrabanızı yan çevirerek 112'yi arayın. Eğer nefes almıyor ise sıkıntı büyük. Burada sırt üstü çevirerek 30 kez gögüs kafesinin ortasına tüm gücümüz ile baskı yapacak şekilde 30 kez baskı yapıyor 30 baskının sonunda 2 kez suni teneffüs yapıyoruz. Bu işlemi 5 kez tekrarlıyoruz. 5 Tekrarlamadan sonra nabız ve nefes alışverişini kontrol ediyoruz. Eğer alıyorsa sorun yok ama almıyorsa devam ediyoruz. Tıbbi yardım gelene kadar bu işlemi yapıyoruz. Bu işlem kalb'in yaptığı işlemi %4-5 civarında yerine getirdiği için beyin'ede kan'ın kafa aşağıda olduğu için hızlı gitmesi sonucunda Beyin'i ölmekten kurtaracaktır. Bu şekilde ilk yardım yapabilirsiniz. Ama galibe ben yine böyle bir olay başıma gelirse korkarım. Yani ilk yardımı yapmakta zorlanırım. Allah kimsenin başına böyle birşey vermesin. Ayrıca doktorun söylediği birşey daha geldi aklıma. 


- Bazı insanlar kolu kırılır vveya gögüs kafesi kırılır veya elbisesi yırtılır diyor. Böyle salakça bir zihniyet olabilir mi ? Biraz sonra o kıyafetleri giyecek insan hiç olmayacak. Hatta keske kolu kırılsaydı ve yanımda olsaydı diyeceksin. 


İLKYARDIM acildir beklenilmeden hızlı bir şekilde yapılmalıdır.