Merhaba arkadaşlar , 1.5 Yıllık Turknet kullanıcısıyım. Kullanan birisi olarak direk yorumlarımı esirgemeden yapıcam. Öncelikle bilinen üzere Türkiye'nin ilk internet servis sağlayıcısı ve alt yapı sahibi TürkTelekom'dur. Her zaman Türktelekom bayilerine gittiğinizde aklınızı "Diğer firmaların hepsi Türktelekom altyapısı kullanıyorlar" diyerek kafa karıştırma taktiği uygulamaktalar. Altyapı evet Türktelekom'a ait ancak bunun internet almamızla ne ilgilisi var ? Yani ben oradan internet alırsam siz vermiyoruz diyip bağlatmayacak mısınız. Anlam veremediğim şekilde bunu deme amaçlarının kafa karıştırmaktan başka bir sebebi olmadığını düşünüyorum. Peki Türktelekom altyapısı olmasının Türknet için ne dezavantajı vardır yada varmıdır sorusuna cevap verelim. Elbetteki vardır ayrıca Türknet altyapıyı gelişi güzel kullanmaktadır. Türktelekom'un 16Mbps verdiği altyapıda Türknet 35mbps sözü veriyor. 


Buda o altyapıdaki birçok kullanıcıda hız düşmesi kopmalar gibi problemler yaratıyor. Ayrıca çoğunlukla verilen 35mbps sözünde duramıyor hız 20mbps civarlarında oluyor. Ben evimde 74mbps sözüne istinaden bağlantı yaptım, ilk bağlandığında bu hızı görüyordum ancak şuanda 30'un üzerine çıkmıyor. 74mbps sözü verilen evime Türktelekom'un verdiği tarife ise 32mbps tarifesiydi. Tabiki fiyat avantajı ve kota olmamasından ve hız taahhüt ile Turknet'e geçtim. Memnunmuyum diye sorarsanız "Evet memnun'um" arkadaşlar. Aslında memnundum :P . Peki neden memnundum ve Türknet'in eksileri ve eksikleri neler. 


Bu teknik sorunlar için bir müşteri temsilcisine ulaşamıyor olmamız aslında bir yandan iyi bir yandan kötü. Ben teknik sorunumu bir insan'a anlatmak istiyorum ama robot ile arıza kaydı oluşturuyoruz. Tabiki ha bir insan ile yapmışız ha robot ile. Sonuçta işimizin görülmesi önemli ama insan olduğunda bazen sinirimizi boşaltmamız konusunda işe yarıyorlar. Bu konuda çağrı merkezi çalışanlarınada buradan Teşekkür Ediyorum. Şakası bir yana bazen basit problemler oluyor çağrı merkezinde hızlıca çözümlenebiliyor. 


 Halen Türktelekom altyapısını kullanmanın dezavantajlarındayken ÖNEMLİ bir konuyada deyineyim. Benim düşüncem olarak başımdan geçen bir olayı anlatayım. Bir ay arada sırada internette kopmalar hız düşmeleri çok sık yaşanmaya başlanmıştı. Ancak hiç servis kaydı açmadım kısa süreli kesintiler olmasından ve bu durumlarda genelde evde olmamamdan kaynaklı. O Ayın sonuna doğru beni Türktelekom'dan aradılar ve şunu söylediler. "Efendim Türktelekom'dan arıyoruz. Hattınızda sık sık kopmalar ve hız düşümü yaşadığınızı görüyoruz. Bu sorunların yaşanmamasını istiyorsanız Türktelekom'a geçişinizi sağlayabiliriz. Turknet , Turktelekom altyapısını kullandığı için çok verim alamazsınız." diye söyledi. 


Ben şok oldum ve hemen aklıma Türktelekom'un kendi müşterileri dışındakilerin internetine müdahale ederek kopmalar yaşatarak müşterilerin tekrar Türktelekom'a geçmelerini sağlamak istiyorlar. Bu düşüncem nekadar doğru tartışılır ama ben bu olayı yaşadım ve bunu düşündüm. 


Ayrıca Türknet'in de hız konusunda hile yaptığını düşünüyorum. Bu kanıyada nereden vardığıma gelirsekde. İnternet hızımın baya düştüğünü düşündüğüm ve internete bile zor girdiğim zamanda Speedtest'e girip test'e bastığımda hız düşüklerden başlayıp hemen yükseliyor hız kısa süreli düzeliyor sonra tekrar hız kötü duruma düşüyor.  Bundan kaynaklı böyle bir problem olabileceğine dair bir düşünceye kapıldım. 


Toparlamak gerekirse Türknet kullanılırmı diye tabiki kullanılır ama bölgenize bağlı çok sık kopmalar olabilir bu kopmalar'da çok fazla muhattap bulamazsınız servis kaydı açar ve sadece beklersiniz. Bu yüzden Türknet'i suçlamayın bunu bilerek bağlatın. Ama genel olarak problem yaşayacağınızı düşünmüyorum. Türknet ile ilgili sorularınızı yorum yaparak yazabilirsiniz onlarıda elimizden geldiğince cevaplarını vermeye çalışacağım.