Arkadaşlar mehabalar , biliyoruz ki ülkemizde son zamanlarda aşırı bir şekilde yaygınlaşan ve can almaya başlayan korona adında bir virüs var. Bu virüs'e karşı neler yapabiliriz , ne önlemler almalıyız ve kendimizi nasıl koruruz gibi kend düşüncelerimi destekli bir şekilde sizlerle paylaşacağım. Virüs bilindiği üzere Çin'de doğan bu virüs için en güzel önlem temizlik. 


Öncelikle virüs'ün ortaya çıkmasının nedenleri hakkında olan bazı varsayımlar yada gerçek olabilecek konuşmalardan bahsedeyim. Bazı kimseler virüs'ün Çin'in yemek kültüründen kaynaklı olarak Yarasa yiyen çinliler'den bulaştığı yönünde ama bazıları ise Çin'lilerin Türkmen'lere yaptığı zuluüm yüzünden Allah tarafından cezalandırıldığı yönünde. Her ne sebepten bu virüs ortaya çıkmışsada insanlık adına kötü bir durum. 


Öncelikle ülkemizde yapmamız gereken'in evlerimizden , çok acil durumlar harici dışarıya çıkmamak ve çıktıksa'da eve girer girmez ellerimizi ve yüzümüzü 20sn yıkayarak kendimizi korumalıyız. Kolonya ile kendimizi sürekli dezanfekte etmeliyiz. Ayrıca vücut direncimizi artıracak yiyecekler yemeliyiz. Multivitamin olarak Bebe Bisküvisi yiyebilir çerez olarak'da Fındık ve Badem tüketebilirsiniz. Badem ve Fındık solunum yollarına iyi geldiği için Bebe bisküvisi'de tüm vitaminler'i içerdiği için önerilmekte. Bunun haricinde herkes evine birşeyler Stokluyor arkadaşlar. Peki ben ne yaptım bu durumda veya siz ne yapmalısınız hemen ondan bahsedeyim. En azından evinizde 1 haftalık bir yemek ihtiyacınızı karşılayacak şeyler olmalı. Sonuçta devletimiz kimseyi mağdur etmez o konuda şüpheniz olmasın sokağa çıkma yasağı gelse bile bir türlü yiyecek ihtiyacımızı gidermemiz konusunda yardımcı olacaklardır. Ancak evinize neler alabilirsiniz ondan bahsedeyim. Kesinlikle aşırı bir şekilde makarna'ya yönelmeyin. 1 veya 2 Paket makarna olması yeterli olacaktır. Makarna harici evde uzun süre bulundurabileceğiniz yiyeceklerden bahsedeyim. Hazır çorba bir iki çeşit , Petibör , Hazır mantı , Dondurulmuş pizza , Badem gibi çerezler , Un ve maya gibi şeyler evinizde uzun süre depolayabileceğiniz şeyler. Ancak bunları bulamazsanız'da prinç ve bulgur'da evinizde bulundurmak işinize yarayacaktır. Bunun haricinde yaşlı yada genç farketmeksizin dışarı çıkmamaya özen gösterelim. 1 Hafta dışarı çıkmaz isek asıl hastalar tespit edilip kısa sürede tedavileri yapılması kolaylaşır ve en kısa sürede tüm hastalara ulaşılır ise hasta olmayan kişiler rahatlıkla dışarıda dolaşmaya başlayabiliriz. Arkadaşlar biraz sıkalım kendimizi ve idare edelim. 1 veya 2 Hafta ne olacağını bilemeyiz. Herkesin kendine dikkat etmesi dileğiyle. Hoşçakalın.