Direnç akışa gösterilen zorluk olarak bilmemiz yeterli. Bunu bildiğimiz zaman zaten birçok noktada mantığını kurabileceğiz. Direnç birçok noktada geçen bir kavramdır. Genelde Elektrik'de kullanılsada , Mekanik'de Soğutma'da Tesisat'da vs birçok meslek'de kullanılmaktadır. Su tesisatındaki Direnç'in Vana olduğunu bilmeyen yoktur herhalde. 


Direnç genel bir kavramdır. Aslında genel olarak zorluk diyebiliriz direnç için. Direnç eşittir Zorluk olarak düşündüğümüzde birçok iş dalında işimizi kolaylar. Su tesisatından örnek vermek gerekirse , her dirsek aslında bir dirençdir. Çünkü su düz yönde akar iken ani yön değişimi ile suyun hızı yavaşlar ve akışı yavaşlatır. Buda akışa karşı gösterdiği zorluk yani direnç'dir. Birazda elektriksel bahsedelim.


Elektriksel olarak direnç Elektrik akımına karşı gösterilen zorluktur. Yine bir akış var ve yine bir zorluk. Bu Elektriksel olsun Mekaniksel olsun veya Manyetik olsun bir akış var ise ve bu akışı yavaşlatan birşey var ise buna genel olarak direnç denir. Elektriksel olarak devreye bağlanan herşey aslında bir dirençtir. Bu bir kapasitör olsada veya bobin olsada bir kablo dahi dirençtir aslında. Ancak kapasitör devreye ilk bağlandığında çok küçük bir direnç gösterirken zamanla bu direnci artmaktadır. Bobin'de değişken bir dirençtir. Kablonun bile ufakta olsa bir iç direnci vardır. Bu yüzden elektriksel her şey bir direnç görevi görür. 


Direnç Elektriksel olarak "R" harfi ile simgelendirilir. İki direnç birbirine seri bağlanırsa etkileri artar. Paralel bağlanır ise etkileri azalır. Şöyle düşünürsek bir fuar girişinde dakikada 10 kişi geçebilen bir turnike koyduk. Aslında bu turnike bir direnç çünkü turnikeyi ortadan kaldırsak oradan belkide dakikada 100/200 kişi giriş yapabilecek. Şimdi tek turnike ile dakikada 10 kişi geçiyor peki yan yana iki turnike koyarsak ne olur. Bu sefer dakikada 20 kişi giriş yapabilir yani direncin etkisi kırılmaya başlar. Etkisi azalır. Çünkü direnç demek zorluktur. Dakikada 10 kişi girerken giriş daha zordur. Dakikada 20 kişi giriş yaparken giriş biraz daha kolaydır.


Şimdide turnikeleri ard arda yani ikisinden de geçmeniz gerekiyor. İlk birinci turnike daha sonra 2.turnikede geçmeniz gerekiyor. Bu durumda geçiş süreniz uzayacağı için hem dakikada 10 kişiden 5/6 geçişe düşecek hemde geçişiniz dahada zorlaşacak. Çünkü ilk turnikeden geçip ikinci turnikeden de geçmeden başka bir kişi giremeyeceği için biraz daha beklemeniz gerekecek bu yüzden geçişiniz dahada zorlaşacak. 


Turnikelerin yanyana bağlanmasına Paralel bağlantı. Ard arda bağlanmasına'da seri bağlantı denir. İnşallah anlatabilmişimdir. Yorum yazarak sorularınızı iletebilirsiniz. Teşekkürler.