Safety yakın zamanda neredeyse tüm fabrikalar'da hayatımıza giren ülkemizde yeni sayılabilecek bir standart. Artık birçok fabrika makinelerinde safety ekipmanları bulundurulması için ellerinden geleni yapmaktadır. Safety ekipmanlarının temel mantığı kendilerini doğrulayan en az 2. bir cihaz'ında bulunması ve kullanılan komponentlerin kalitesi kanıtlanmış ürünler olmasıdır. Safety ekipmanlarında (Acil Stop , Kapı Switchi  ...) kuru kontaklı olan ekipmanlar'da NK uçların kullanılması mantığı nedir ondan bahsedeceğim.


Acil stop gibi ekipmanlar'da NK kontak kullanılma amacı çekilen kablonun hattının kopma durumunda veya uçlarının gevşek bağlanması durumunda acil stop'un devreye girebilmesini sağlamak amaçlanmıştır. Normalde Kapalı kontak üzerinden kablo'da problem olmaması durumunda sürekli bir akış söz konusudur. Kablo koptuğunda veya çıktığunda akış kesileceği için Safety röle veya PLC'ye bilgi gitmeyeceği için sistem çözer ve acil birim varmış gibi davranır. Eğer normalde açık mantığı ile çalışıyor olsaydı kablo koptuğundada makine çalışacak ve acil bir durumda Acil Stop işlevini yerine getiremeyecekti. Asıl mantık alan veya makine güvenli durumdayken tüm sistemde akış olması gereksinimidir. Kapı Switchlerinde Acil stop aksine NO yani Normalde Açık kontaklar kullanılır. Çünkü kapı kapalı olduğunda NO kontak kapanacağı için sistem kapı kapalı olduğunda güvende olduğu içinde NO uç kullanılır. Kapı kapalıyken NO kapanacağı için akış gerçekleşecektir. Ancak kapı açıldığında switch'e bir temas olmadığı için kontak açılacak ve akış kesilecektir. Kapının açık olması durumu güvensiz bir durum olduğu için çalışma mantığıda bu şekilde olmalıdır. 


Kısaca kompenent'in güvenli olduğu pozisyonda akış sağlayacağı uçların kullanılması gerekmektedir. Güvensiz olduğu durumlarda ise akışa izin vermemesi gerekmektedir. Safety ekipmanlarında ayrıca tek kontak kullanılamaz. Bir kapı switch'inde veya acil stop'da en az 2 kontak bulunmalı ve kontakların yapışma durumunda 2. kontağın mutlaka açabilmesi hattın akışını kesmesi sağlanmalıdır. Bu yüzden tüm safety ekipmanlarında ikinci kez doğrulanması gerekmektedir.