Bir noktaya odaklanmak her işte insanın bakış açısı nekadar geniş olursa olsun bir noktaya odaklanmaya iter. İnsan bir noktaya odaklanır. Beynini o noktaya veya o olaya odaklanması konusunda zorlar. Bu aslında hiç iyi birşey değildir. Çünkü artık beyninizi bir problemle uğraşırken bir noktada inat etmesi konusunda şartlar. Bir sonraki takıldığınız konuda yine aynı sarmala girersiniz. Beyniniz problem çözerken aşırı yorulabilir. Bu yorgunluğu fark etmeyip odaklanmaya ve sorunu çözmeye odaklanırsanız bu beyninizi zorla odaklanmaya iter. Aslında olması gereken ise sorunu çözemediğinizde konudan ve sorundan uzaklaşıp kafanızı dağıtıp tekrar sorunun çözümüne başlamaktır. Çünkü bazen olaya ara vermek o sorunun üzerinde odaklandığınız noktanın haricinde farklı bir yollada çözülebildiğini gösterecek ve mutlaka yeni bir fikir aklınıza gelecekdir. 

İnsan bir noktaya yoğunlaştığında bazen onun üzerine gitme husunda inat eder. Aslında bu sarmala sokan şeyde inat etmektir. İlk düşündüğü ve uygulamaya koyduğu fikrinin başarısız olduğunu kabullenmek istemez. İnsanlar her konuda kusursuz ve her konuda doğru olduklarını düşünürler. Asıl sorun sanırım buradan başlar. 


Ortada bir sorun varsa kendinizi kötü hissetmeyin ve çözüme odaklanın. Bazı insanlar sorun içerisinde sorun yaratarak çözümünü zorlaştırıyorlar. Bu konudada şu mantık önemli bir ölçüde işinize yarayacak benimserseniz hayatınızı kolaylaştıracak bir düşünce yapısıdır. Bir sorun varsa "Süper , çözebileceğim bir problem daha. Şimdi düşünmeliyim ve bu sorunuda çözmeliyim" diyerek kendinizi sorunlara karşı müthiş bir şekilde motive edip sorunu çözmeye odaklayabilirsiniz. Her sorun hemen çözülecek değildir. Bunu bilerek istediğiniz zaman çözülmeyen sorunlara isyan etmeyin. Sadece vakit verin. Vakit herşeyin ilacıdır :) Saygılarımla.