Merhabalar , geçen hafta cuma ve cumartesi günü Selendi'de yol boyu lavanta projemizin lavanta dikimlerini yaptık. Bu olaylar nasıl gelişti nasıl oldu aşama , aşama anlatmak istedim. Bu tür organizasyonlar insana çok sey katıyor. Nekadar acemi olursanız olun sonucunda size kattıkları çokça tecrübe oluyor. 


Öncelikle proje bir gece vakti aklıma geldi. O gece uyuyamadım ve biraz araştırdım. Sonrasında teyit etmek için bir kaç gün daha araştırdım. Hatta emin olmak için bir iki bilene sordum. Sonrasında bunu nasıl gerçekleştirebilirim diye düşündüm. İlk aklıma gelen kendi cebimden alacağım fidanları bir çapa yardımı ile yol üzerinde bir yere dikmekti. Sonrasında bu işi düşündüm ve bunu daha güzel bir hale getirmek ve bu güzelliğe insanları nasıl ortak ederim diye düşündüm. Ozaman aklıma bir grubumuz vardı gönüllüler grubu , oradaki insanlara bunu duyurup onlar'dan toğlayacağım para ile daha fazla fidan dikmek geldi. Hemen o gece grubun yöneticisini aradım ve fikrimi sundum. Eve yapabiliriz dedi ve oda çok beğendi.


Ardından yola koyuldum , bağış toplayarak daha fazla fidan alacak para toplayıp daha fazla fidan dikecektim. Hemen grup'da paylaştım ve uyudum. İnsanlardan güzel bir ilgi vardı. Paylaşımımın altında sevdiğim ve saydığım bir abim yorum yazmıştı "Karayollarından gerekli izinleri aldınız mı" ve "Böyle para toplamak yasak şikayet ederlerse ceza yersin bunu daha doğru bir şekilde yapalım" diyerek beni uyardı. Kendisine Teşekkür Ediyorum. Gerçekten yasal olarak çok büyük sorunmuş araştırınca gördüm. Sonrasında bu olayı daha doğru ve iyi bir hale getirmek için toplandık. Bu projeyi tamamlamak adına herkes çabaladı yoruldu. Sonunda dikime kaldı iş. 


Her gün bir plan yapıyoruz , her gün bir değişiklik , hergün bunuda yapalım , hergün şuda olsun diye diye planlar yaptık ama son gün. Gelen gönüllüler 5-6 kişi kadardı. Öyle vay böyle oraya koştur buraya koştur günün sonuna kadar yorulduk. 1 Tane bile fotoğraf çektiremedim. Neden çünkü amacım fotoğraf çektirmek değil , geçekten o işin yapılmasıydı. Projeyi yaparken herkes insanlar için birşeyler yapıyordu , projeye başladık anladık ki bazıları sadece fotoğraf çekilmek , tanınmış insanlarla yanyana olmak için , medyada ismi geçmesi için bu işin içindeymişler. Projeyi tamamlayana kadar içimizde olanlar insanı geçekten büyük ölçüde yıpratıyor. Bu gibi durumlarda ortamdan uzaklaşmak basit olan. Ancak olayı iyi yönetip işin sonuca ulaşmasını beklemek için olayları alttan almak zor olan. Böyle yapmak zorunda hissettim. Bir türlü dikimi bitirdik şükür. Bundan sonra fidanların büyümesi ve korunması var. İnşallah bunuda başarırız.