Bir Gönüllü Harekatı: Yol Boyu Lavanta Projesi

Manisa’nın incisi Selendi’yi daha güzel bir yer haline getirmek ve bir şeyler katmak isteyen gönüllüler, Selendi gönüllüleri yol boyu lavanta projesini hayata geçirmek için kolları sıvadı. Proje organizasyon komite başkanlığını Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı olan Prof. Dr. Şaban Gürcan olarak seçildi. Zraporu programına katılan Gürcan projeye dair detaylı ve dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Haberin detayları yazımızda!


Yol Boyu Selendi Projesi Nasıl Ortaya Çıktı

Facebook’da sayın Rabia Kurt Elbastı’nın kurduğu ve Selendi için çalışan bir topluluk haline gelen gönüllü topluluğunun başlattığı projenin detyalarından bahsedeğim sizlere. Z Raporu isimli Televizyon programında yol boyu lavanta projesi hakkında açıklamalarda bulunan Gürcan şu sözleri kullandı; ‘’Yol Boyu Lavanta Projesi’ Osman Kalhan kardeşimizin fikri olarak ortaya çıktı. Daha sonra gerçekten bizde hayalini kurunca çok güzel bir şey olabileceğini düşündük. Bunu kendi Facebook sayfamızda tartışarak olgunlaştırdık ve bunun böylesine ses getirecek güzel, farklı ve hiç yapılmamış bir iş olarak yapmayı kararlaştırdık’’

Selendi yörük boylarına, kültürüne ve birlik ve dayanışma ruhuna değinen Gürcan,’’ Birlik ve beraberlik sağlayabilecek miyiz? Bu hala duruyor mu? memleketimizde bunu test edelim, eğer hala o ruh genlerimizde varsa çok güzel bir eseri gelecek nesillere miras olarak bırakabileceğimiz bir işte başarmış oluruz, birçok kişiye de ilham kaynağı veririz dedik.’’ İfadelerini kullandı. Selendi’nin çok bilinmeyen ve göç veren bir ilçe olduğunu ve burayı insanların ilgisini çekecek ve ziyaret etmek isteyecekleri bir yer haline getirmeye çalıştıklarını da ekledi.

‘’Projeye ilgi oldukça yoğun’’

Gürcan projeye ilginin oldukça yüksek olduğundan da bahsetti. Gerekli anlaşmaların yapıldığını ve gönüllülerin yardımcı olmak için gösterdikleri ilgiden oldukça memnun olduğu dile getirdi.

‘’Fidan Bağış Ücretleri’’

Fidan bağışı hakkında da bilgi veren Gürcan, piyasadaki fidanların 2 liranın altında olmadığını ve kendilerinin KDV dahil 1 lira gibi bir fiyata anlaştıklarını söyledi.

Selendi’nin bütün potansiyelini ortaya çıkarmak istiyoruz ‘’Selendi çok göç veren bir ilçe. Benim hep içim acıyor, istemeden kendi yurdunu terk etmek zorunda kalan insanların gidip büyük şehirlerde olumsuz şartlarda perişan olmasını hiç hazmedemiyorum. Herkes yerinde karnını doyursun, gitmek zorunda kalmasın kimse, istiyorlarsa da gezmek için gitsinler’’ Böyle bir arzusunun olduğunu da dile getirdi.

Açıklamaları özetleyecek olursak, Yol boyu lavanta projesi ile Selendi’yi gelecek nesillere bir miras olarak bırakmak isteniyor. Ayrıca insanların ilgisini çekecek ve seyahat rotalarının vazgeçilmez bir noktası haline getirerek Selendi’ye daha çok ziyaretçi çekerek kalkınması ve tanınması hedefleniyor.