Whatsapp'ın ,son günlerde gündem 'e oturduğu ve kafa karışıklığına yol açtığı yeni sözleşmesi, çok yankı uyandırdı. Bana sorarsanız bu sözleşmeye karşımıyım diye , kesinlikle karşıyım. Ayrıca bu saat den sonra ,whatsapp 'a karşı tüm güvenim kırıldı. Çünkü bize ,tamam vazgeçtim diyerek ,arkada veri hırsızlığı yapmak isteyebilir. Peki bizim verilerimiz neden önemli ? Ben bir bakkalım benim verilerimi ne yapacak ? veya Ben bir işçiyim neden benim verilerimi kullanacak ? Verilerimi paylaşsa ne olur ? Whatsapp Sözleşmesini onaylasam neler olur ? Hemen hızlıca deyinelim.


Öncelikle çağımız teknoloji çağı bunu unutmayalım. Savaşlar siber saldırılar şeklinde gerçekleşiyor. Teknoloji savaşları ekonomileri , politikaları herşeyi etkileyebiliyor. Bunun için teknolojiyi kullanırken, doğru kullanmak gerekiyor. Şimdi bizim verilerimizin neden önemli olduğuna açıklık getirmek gerekirse. Whatsapp ve Facebook'daki paylaşımlarımız ses analizlerimiz , konum paylaşımlarımız bir algoritma sayesinde işlenip, bir istatistik haline gelse, nasıl bir tehlike oluşabileceğini düşünmenizi istiyorum. Örnek vermek gerekirse ,Amerika bize savaş açacak ? Whatsapp'dan isteyeceği bu veriler üzerine, bir strateji izlemesi demek ,bu savaştan galip gelmesinde yüksek bir olanak sağlayacak. Ülke olarak zayıf yönlerimiz , Amerika'ya karşı halkın tutumu , Halkımızın liderimize karşı tutumu gibi, bir çok istatistiği değerlendirerek, savaşa girmesi demek ,bizden üstün olarak savaşa başlamaları demektir. Ayrıca bu veriler istatiksel olarak halkın genel ihtiyacının, ne olduğunu , halkın neye zafı olduğunu ortaya çıkararak, o yönlerden bizlere bir üstünlük kurabilirler. Whatsapp'ın bu tutumu aslında içimize milyonlarca telefona ,bir ajan yerleştirmiş oluyor. Halkın nabzını tutan, içeride neler oluyor ,kim ne düşünüyor ,halkın çoğunluğu ne diyor ,gibi konuları toplayabileceği milyonlarca ajan. Ayrıca neden AB ülkelerinde bu sözleşme geçerli olmuyor'da ,sadece ülkemizde oluyor. Buda olayın ne kadar vahim olduğunu gözler önüne seriyor. Bizlere 3.Sınıf ülke muamelesi yapan whatsapp'a hep beraber geçiş yaparak gerekli tepkiyi göstererek bilinçli olduğumuzun farkına varmalarını sağlamalıyız.


Ayrıca bir bilgi tek başına bir anlam ifade etmez. Nekadar çok bilgi toplanırsa ozaman o bilgilerin bir anlam ifade etmeye başladığını bilmek gerek. Sadece benim bilgilerimi alan bir yabancı ne yapabilir ? Sadece benimle ilgili bilgi sahibi olabilir onun haricinde sabah akşam ne yaptığımı bilmesi çokta önemli değil diyebilirsin. Ama bu sayı nekadar artarsa okadar bilginin değerlendiğini anlamak gerek. Bir ilçeye gideceksiniz o ilçenin yabancılar için ne düşündüğünü , ne yiyip ne içtiklerini öğrenmek istiyorsunuz ? Bunu 1 kişiyi takip ederek mi daha doğru yapabilirsiniz yoksa 10 kişimi veya 100 kişimi ? Sayı nekadar artarsa bölge hakkında kesin bilgilere erişme , bölge için doğru bilgiye ulaşmanız kolaylaşır. Whatsapp belkide bu yüzden Whatsapp ve Facebook'daki verilerini birleştirip Türkiye hakkında doğru bilgilere erişmek istiyor. Peki neden ? Sadece reklam için mi ? 


Gelelim Bip gibi yerli yazılımların, verilerimizi toplayıp çalma konusuna. Kısaca bahsetmek gerekirse insanlar diyorlar'ki, Bip'in sunucuları'da Amerika'ya ait, yine çalarlar ki. Bugün en basit şekilde anlatmak istersek, verilerin çalınması için yurt dışına büyük bir veri aktarımı sağlanması gerekiyor. Bu boyutta bir aktarımını fark etmeyecek bir firma yok. Ondan ziyade işletim sistemi ne kadar Amerika'ya ait olsa da ,yerli Firewall çözümleri mevcut. Siber saldırı veya Ağ güvenliği sağlayan yüzlerce yerli firmamız var. Bu güvenlik paketlerini atlatmaları gerekiyor. Yani ülkemizde bulunan her Server kendi imkanlarımızla zaten koruma altında. Hiç bir şey yapamazsak 'da ,böyle bir veri transferini fark eder etmez ,server 'ın fişini çekme şansımız var :) . Ama server amerika 'da olursa bunu kim yapacak ? Verilerimizin elimizin altında olması yabancı bir yerde , uzaklarda olmasından kat ve kat daha iyidir. 


Neden kendimize 3.Dünya ülkesi muamelesi yaptıralım ? 10.Dünya ülkesi'de olsak elimizde varsa neden 1.Dünya ülkesi şartlarından yararlanamayalım ? Neden verilerimiz kendi ülkemizin içerisinde muhafaza etmek varken yabancılara verelim ? Bu veriler soğuk savaşlarda en çok işe yarayan materyaller'dir. Kişisel verilerimiz tahmin ettiğinizden daha önemli arkadaşlar. Bu veriler işlenerek İngiltere'de Yüzbinlerce insanın oy yönelimleri değiştirildi. Düşünün bu veriler nekadar önemli.


Alternatif uygulama olarak Bip , Dedi , Laaf gibi uygulamalar mevcut.