Merhabalar , bu konuya geldiğinize göre elektronik veya elektrik ile ilgili bir ilginiz var demektir. Elektrik ve elektronik hayatımızın birçok yerine girmiş durumdadır. Bu yüzden bazı durumları öğrenmemiz ve bilmemiz gerekmektedir. Basit ölçü aletlerinde DCV , ACV , DCA , ACA , DCA10A , Diyot işareti ve Ω (Ohm) işareti bulunur. Ohm işaretinin bulunduğu alandaki her konum direnç ölçmek için kullanılır. 
V her grupta Voltaj'ı ifade etmekte Başındaki AC ve DC kavramları'da Alternatif ve Doğru akım güç kaynaklarını ölçmenize olanak sağlıyor. Evdeki prizlerimiz 220V AC dir yani Alternatif akım'dır. DC olanlar ise şarj aletleri ve adaptör gibi şeylerdir. Ölçmeden önce her adaptör ve cihazın üzerinde kullanılan gerilim değeri ve AC veya DC olduğu hakkında bilgi verir. A ise Amper'i ifade eder yine başındaki AC ve DC aynıdır. Birisi Alternatif akım diğeri Doğru akımı ifade eder. Şu bilinmelidir ki Amper ölçülürken Ölçüaleti kaynağa paralel bağlanmamalı yükler ile seri bağlanmalıdır. Bu çok önemli bir hususdur. Dikkat edilmezse yaralanmaya yol açabilir. 


Ölçüme başlamadan önce herzaman yüksek değer ile ölçüme başlanmalıdır. Çünkü 1000mV kademesinde 100 Volt ölçmek isterseniz ölçü aletini bozma riskiniz bulunur. Bu ölçü aletinin kalitesine bağlıdır. DCA-10A kademesi DC akım ölçerken 10Amper gibi yüksek bir değeri ölçebilme imkanını sağlar. Bu kademe genelde iyi ölçü aletlerinde kullanılır. Ucuz ölçü aletleri güven vermediği için insanlar kullanmak istemez. 


Yazıyla ilgili eksik gelen bilgi yada öğrenmek istediğiniz başka birşey olursa mutlaka yorum olarak yazın.