Dostlar merhabalar, benimde merak edip iyice detaylıca araştırıp, ancak sizlere basitçe anlatacağım ,konumuza hoş geldiniz. Öncelikle sigortanın ne olmadığını bilmeyen yoktur diye düşünürken , biz yinede bilmeyenlerin olacağını düşünerek anlatalım. 


Sigorta , elektrik akımının istenilen değerin dışına çıkması durumunda sistemi koruyan bir elektrik elemanıdır. Bu arkadaş üzerinden yüksek bir akım geçtiğinde hemen atar. Sigorta çeşidine göre tekrar kurulması gerekebilir ancak bazı çeşitlerde ise direk sigorta değişmesi gerekmektedir. Biz bugün konumuza otomatik sigortadan bahsederek devam edeceğiz. Evlerimizde kulandığımız , attığında tekrar kurulabilen , otomatik sigortalar ile devam ediyoruz.


Otomatik sigortalar , attığında tekrar kurulabilen , basit sigortalardır. Basit kavramı , kullanıcı bazından tekrar kurulması ve kulanılması açısından basitdir. Belirlnen akımın dışına çıkıldığında yani 16 Amperlik bir sigortanın üzerinden 18/19 Amper veya 50 Amper akım akıtmaya çalışıldığında sigortamız atar. Peki kısadevre'dede atıyor bu nasıl oluyor diyenler oluyor. Kısa devre demek sistemde bir eleman'ın olmadan elektrik akımının direk akması durumunda oluşur. Bir eleman üzerinden akmayan bu akım ona direnç gösterecek bir cihaz olmadığı için mükemmel derecede yüksek bir akım çekecekdir ve sigortanızı attıracaktır.


Formül olarak sunarsak Akımın formülü ( Akım = Gerilim x Direnç ) olarak hesaplar isek Kablo direnci vs işin içine katıp direnci 0,1 Ohm veya 1 Ohm olarak alalım Gerilim'de şebeke gerilimimiz 220V olarak aldığımızda ( 1 x 220 = 220A ) sonuçta 220 Amper akım aktığını görüyoruz. Bundan kaynaklı olarak en iyi durumda bile mükemmel derecede yüksek bir akım akışı oluyor. Bundan kaynaklı sigortalar kısa devre durumundada atıyor. B , C ve D tipi sigortalara geldiğimizde aslında bu sigortaların bazı cihazlar için özel yapılandırılmasından kaynaklı olarak ayrıldığını bilmeliyiz. 


B Tipi en erken atan ve evlerimizde kullanılması tavsiye edilen sigortadır. Ancak mutfak ve Çamaşır makinesinin bulunduğu bölgelerde C Tipi kullanılması tercih edilir. Tercih edilme nedenini ise C Tipi sigortada göreceksiniz.


C Tipi biraz daha geç atar. Çünkü motor ve Trafo gibi ilk çalışmada yüksek akım çeken ürünler'de sürekli sigortanın atmaması için tasarlanmıştır. Buzdolabı ve Çamaşır makinesin'de motor bulunduğu için evlerin bazı bölgelerindede C Tipi sigorta tercih edilir.


D Tipi sigorta Demeraj akımı yüksek motor, kaynak, punta makineleri, sodyum buharlı lambalar, x-ray cihazların korumasında kullanılır. Özel kullanım sigortalarıdır. Endüstriyel sigortadır.


Sorularınız oldukça cevaplamaya çalışacağım konuyla ilgili veya değil her sorunuzu yorum olarak yazabilirsiniz.