Merhabalar dostlar. F0001 Hatası çıkış ile ilgili olan bir hatadır. Yani motor ile ilgili olan kısımda oluşacak bir hatadan kaynaklanır. Motor'un bağlı olduğu mekanik aksam sıkışmış olabilir. Motor sargıları yanmış olabilir. Motor'a giden kabloda kısadevre olabilir gibi birçok hatadan bu hata kodunu verebilir. F0001 Hata kodu Manuel'de Aşırı Akım arızası olarak geçer. Aşırı akım arızası birçok nedenden verebilir.


Motor Gücü inverter gücünden çok fazla olabilir. Buda motor'un sürücüden daha fazla güç istemesinden kaynaklı olarak bu hatayı verdirebilir. Bir motor kontrol edilen sürücünün en fazla 2 katı olmalıdır. Diğer türlü olası bazı hatalar oluşabilir. 


Motor kablo uzunluğu'da olası arızalara neden olmaktadır. 0,75kW altı motorlar için 20metre Üzeri motorlar için ise 50metre'den fazla olması durumda kablo'dan kaynaklı yüksek gerilim salınımları olmaktadır. Bu yüzden Sürücü ile Motor arasındaki kablo uzunluğuna dikkat etmeliyiz.


İnverter motor gücünden ufak olabilir. 3kW bir motor'u 0,37kW bir sürücü ile sürmek sürücüde bu tür hatalar vermeye neden olabilir. Bundan kaynaklı olarak inverter seçiminize dikkat etmelisiniz.


Motor kablosunda kısadevre oluşmuş olabilir. Kablo hattı kontrol edilip motor sargıları kontrol edilmelidir. Motor'da bir kısa devre söz konusu olabilir. 


Motor Mekaniksel olarak sıkıştığı için yüksek akım çekiyor olabilir. Bu yüzden motor'unuzu boşta döndürerek uzun süre deneyiniz. Eğer boşta hata vermeyen motor mekaniksel olarak zorlanıyordur.


Hatalı topraklama olabilir toprak kablosu yanlış bağlanmış olabilir. Kontrol edilmeli. 


Son olarak motor ani kalkışa zorlandığındada bu hatayı verebileceği için motor için kalkış rampa süresini biraz artırıp tekrar deneyiniz. Bunlar ile çözüme ulaşamadıysanız yorumlarınızı esirgemeyin veya farklı bir hata ile karşılaştıysanız yine yorum yazmayı unutmayın. Yorumları en kısa sürede çözümlemeye özen gösteriyorum.