Sinamic V20 Fabrika ayarlarına dönme

Merhabalar Siemens Sinamic V20 Sürücünün fabrika ayarlarına nasıl dönüldüğü ile ilgili bir yazı bu. Aslında çok kısa bir yazı olucak çünkü çok fazla parametre veya çok detaylı bir anlatıma gerek yok. Öncelikle sinamic v20 sürücünüz'de tüm parametrelere erişebiliyor olmanız gerek. Bunun için P0003'ü 3 yapın. Bu sayede tüm parametrelere erişim yetkiniz olacak. Artık fabrika ayarı için gerekli parametre erişimimiz var.

Devamı için tıklayın...

Sinamic V20 İnput Yapılandırma Parametreleri

Merhabalar bu yazımızda SIEMENS sürücülerinin belkide en çok tercih edileni Sinamic V20 modellerinin dijital input yapılandırmalarının nasıl yapıldığını anlatacağım. Öncelikle kendi ihtiyacım doğrultusunda türkçe kaynak bulamadım ve ingilizce kaynaklar'dan kurcalayıp çıkardım. Daha sonrasında denedim ve işimi gördüm. Kendi işimi gördüğüm için başkalarınında ihtiyacını görmesi açısından blog'umda paylaşmak istedim. Dijital inputların yapılandırılması konusunda türkçe bir kaynak bulunmamakta. 

Devamı için tıklayın...

Siemens Snamics v20 F0001 Hatası

Merhabalar dostlar. F0001 Hatası çıkış ile ilgili olan bir hatadır. Yani motor ile ilgili olan kısımda oluşacak bir hatadan kaynaklanır. Motor'un bağlı olduğu mekanik aksam sıkışmış olabilir. Motor sargıları yanmış olabilir. Motor'a giden kabloda kısadevre olabilir gibi birçok hatadan bu hata kodunu verebilir. F0001 Hata kodu Manuel'de Aşırı Akım arızası olarak geçer. Aşırı akım arızası birçok nedenden verebilir.Motor Gücü inverter gücünden çok fazla olabilir. Buda motor'un sürücüden daha fazla güç istemesinden kaynaklı olarak bu hatayı verdirebilir. Bir motor kontrol edilen sürücünün en fazla 2 katı olmalıdır. Diğer türlü olası bazı hatalar oluşabilir. 

Devamı için tıklayın...
Etiketler: , , , , ,

Siemens Snamics v20 Otomatik hata resetleme

Arkadaşlar merhabalar. Çalıştığım fabrikada sürücünün birtanesinden sürekli hatalar alıyor ve ayrıca motor ve sürücü uyum sorunu olmayan ve motoru zorlayacak bir yapı bulunmayan sistemde oluyordu bu hatalar. Birazcık araştırma ile Sürücünün otomatik resetleme fonksiyonu olduğunu gördük. Tabiki öncesinde sistem'in neden hataya gittiğini araştırdık ancak operatör'lerin müdehalelerini ve diğer işlemlerin takibini yapmamız gerekeceği için işlemin hem uzun süreceğinden hemde operatörleri sürekli takip edemeyeceğimizden başlıktaki çözümü uygulamaya karar verdik. Bu otomatik restart'ın ne işe yaradığından bahsedelim biraz.

Devamı için tıklayın...